مرجع تخصصی برنامه نویسان

آشنایی با نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر

تاریخچه نهضت بین المللی صلیب سرخ 1

در ژوئن 1859 میلادی به علت کشمکش های به وجود آمده بین ارتش اتریش و اتحاد فرانسه با ایتالیا در مرز شمالی ایتالیا واقع در روستای سولفورینو جنگی به مدت 16 ساعت رخ داد که حاصل آن کوتاهی شش هزار نفر کشته و سی وشش هزار نفر مجروح بر جای گذاشت. نبود امکانات اولیه مانند پارچه، آب ،و ... کمبود نیروی متخصص (پزشک ، پرستار ،و... ) و کمبود بیمارستان صحرائی به تعداد کشته ها می افزود. کادر درمانی ارتش دو طرف درگیر در کنار مردمی که به صورت داوطلب به کمک مجروحان آمده بودندبدون هیچ گونه تبعیضی به مداوای مجروحان می پرداختند. در کنار ارتش فرانسه بازرگان سوئیسی به نام هانری دونان هم به مراقبت از مجروحان می پرداخت.

 

آقای هانری دونان سه سال بعد (1862م) خاطرات خود را در کتابی به نام خاطرات سولفورینو منتشر نمود و در آن پیشنهاد تشکیل جمعیتی داوطلبانه و دایمی جهت امدادرسانی به مجروحین جنگی ارایه نمود .

یک سال بعد(اکتبر 1863م ) در ژنو پایتخت سوئیس به کمک چند تن از سرشناسان نظامی ، پزشکی  و اداری شهر ژنو کمیته پنچ نفره ای تشکیل شد . این کمیته 31 هیئت از 16 کشور جهان را جهت تشکیل کمیته ، دعوت نمود و به احترام آقای هانری دونان نشان پرچم سوئیس را که معکوس (صلیب شکسته سرخ بر زمینه سفید ) و به عنوان نشان کمیته انتخاب و کمیته ژنو را تأسیس نمودند .

در سال 1875 میلادی کمیته ژنو نام خود را به کمیته بین المللی صلیب سرخ تغییر داد.

دولت ترکیه عثمانی در سال ۱۸۷۶ به جای استفاده از نشان صلیب‌سرخ از معکوس رنگ‌ پرچم خود یعنی هلال‌احمر در زمینه سفید برای جمعیت ‌ملی خود استفاده کرد. و پس از آن کشورهای مسلمان به این کمیته پیوستند .

با پیوستن کشورهای مسیحی و مسلمان به کمیته ژنو ، کمیته بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر به وجود آمد که در هنگام بروز جنگ به کمک مصدومین جنگی  می پردازد.

 

 

آشنایی با اتحادیه جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر

در هنگام بروز حوادث طبیعی هیچ ارگان و سازمانی وجود نداشت که به یاری مردم بشتابد ، به جز نیروهای مردمی و گاهی نیروهای نظامی کشورها ؛ به همین علت اولین جمعیت ملی امدادی در سال 1864 م تاسیس شد و بعد ها در ماه می 1919 م آقای هانری دویتسون آمریکایی با دعوت از پنچ کشور ژاپن ، ایتالیا ، فرانسه، انگلستان و آمریکا اتحایه ای به نام اتحادیه جمعیت های صلیب سرخ را در پاریس تأسیس نمود . این اتحادیه ئر سال 1981 م با الگو برداری از کمیته به اتحادیه جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر تغییر آرم و نام داد.

 

فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر

در سال 1919 م کمیته و اتحادیه با هم ادغام شدند و به فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر تعییر نام دادند. این دو سازمان به طور مجزا زیر نظر فدراسیون به فعالیت خود می پردازند . مقر این فدراسیون در شهر ژنو می باشد 

فدراسیون شامل کلیه جمعیتهای ملی صلیب سرخ و هلال احمر بوده که در هنگام بروز حوادث وطبیعی و غیر طبیعی ، فجایع و جنگ ها به کمک آسیب دیدگان می شتابد .

فدراسیون سازمانی مستقل ، غیر دولتی ، غیر سیاسی ، غیر نژادی ، غیر مذهبی خصوصی و بی طرف است و شعار آن « از انسانیت تا صلح » می باشد .

علائم مشخصه آن صلیب و هلال سرخ در داخل یک مربع مستطیل با زمینه سفید میباشد .

 

جمعیت های ملی (هلال احمر و یا صلیب سرخ)

در اکثر کشورهای جهان جمعیت هایی به نام جمعیت هلال احمر یا صلیب سرخ به عنوان یک جمعیت ملی ، خیریه و غیر دولتی ، اما تابع مقررات عمومی کشور متبوع خود تاسیس شده است .

 

 

اهداف جمعیت های ملی ( محور های اصلی فعالیت جمعیت های ملی)

1- در زمان جنگ و درگیری ، حمایت از آسیب دیدگان نظامی و غیر نظامی بدون هیچگونه تبعیض ، پشتیبانی از بهداری های نظامی و کمک به اسرای جنگی و خانواده آنان

2- آمادگی امدادی برای زمان وقوع سوانح و حوادث طبیعی

3-همکاری در بهبود بهداشت جامعه ، پیشگیری از بیماری

4- نشر اصول اساسی صلیب سرخ و مقررات حقوق بین المللی بشر دوستانه و ترویج مفاهیم تعاون ، دوستی و احترام متقابل و صلح پایدار بین مردم و میان همه ملتها

 

شرایط به عضویت در آمدن یک جمعیت در فدراسیون بین المللی جمعیتهای صلیب سرخ و هلال احمر

1- توسط دولت خود به رسمیت شناخته شده باشد

2- به اصول اساسی صلیب سرخ احترام بگذارد و در کلیه فعالیتهای خود به آنها عمل نماید .

3- تنها جمعیت ملی بوده و کل کشور را تحت پوشش قرار دهد .

4- به اساسنامه و مصوبات فدراسیون عمل کند و آن را محترم شمارد و حق عضویت تعیین شده خود را پرداخت نماید .

5- براساس عرف و روال متداول ، مسئله به رسمیت شناختن یک جمعیت ملی توسط کمیته بین المللی صلیب سرخ و پذیرفتن همان جمعیت به عضویت فدراسیون بین المللی جمعیتهای صلیب سرخ و هلال احمر همزمان انجام می شود .

 

 

 

 

اصول هفتگانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر

1-  انسانیت (بشر دوستی ) هدف فدراسیون ، حمایت از زندگی و سلامت انسانها است و وظیفه اش ارائه کمک های انسان دوستانه در زمان جنگ و بلایا می باشد .

2- بی غرضی : هیچ تبعیضی به جهت ملیت ، نژاد ، مذهب ، اعتقادات و ... قایل نیست .

3- بی طرفی : به منظور جلب اعتماد عمومی ، در مناقشات سیاسی ، نژادی و عقیدتی دخالت نکرده و بی طرف است .

4- استقلال : این جمعیت ها علاوه بر رعایت قانون های کشور خود باید مستقل باشند تا در هر زمان بتوانند به وظایف خود عمل کنند.

5- انحصار : در هر کشور فقط یک جمعیت ملی میتوالند باشد .

6- جهانی بودن : این جمعیت ها در تمام جهان از مقامی یکسان برخوردار است و وظایف و مسئولیت مشترکی دارند .

7- خدمات داوطلبانه : کلیه خدمات ارائه شده داوطلبانه است نه اجباری .

 

روز هشتم ماه می (18 اردیبهشت ) را به افتخار روز تولد هانری دونان (( روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر))  می نامند .

 

 

 

 

 

 

 

 

آشنایی با جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

ایران برای نخستین بار ، سال 1249( ه . ش) در زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار کنوانسیون مصوب ژنورا پذیرفت ، ولی عملاً به مدت ده ها سال فعالیت خاصی نداشت . اما در سال 1301 ه ش ، دکتر امیر اعلم مقررات وضع شده از سوی صلیب سرخ جهانی را ترجمه و در اختیار احمد شاه قاجار قرار داد و اساسنامه ای هم به امضای ولی عهد وقت رساند و کوشش کرد مؤسسه خیریه امدادی را در ایران راه اندازی کند ؛ ولی این کار به کندی پیش رفت تا در خرداد 1302 زلزله ای  در شرق خراسان و به فاصله 3 ماه بعد در سیرجان و کرمان  روی داد و از طرفی سیل های گسترده در استانهای گیلان ، مازندران ، آذربایجان شرقی و اصفهان خساراتهای مالی و جانی  فراوانی به جای گذاشت. غیر از مردم محلی که داوطلبانه به کمک هموطنان خود شتافتند و تعداد اندکی از نیروهای ارتشی برای اولین بار به محل اعزام شده بودند سازمان و نیروهای امدادی وجود نداشت که به کمک آسیب دیدگان بشتابد . این امر باعث شد مسئولین حکومتی به فکر عضویت در اتحادیه در آیند . که اولین جلسه جمعیت در ششم مردادماه 1302 (مصادف با عید غدیر خم ) در عمارت کاخ گلستان برگزار شد. 

دولت ایران جمعیت ملی خود را تأسیس کرد، ولی به جای استفاده از نشان صلیب‌سرخ و یا هلال‌احمر علامت شیر و خورشید سرخ را به عنوان نشان جمعیت خود انتخاب کرد.

علامت شیر و خورشید در کنفرانس ژنو در سال ۱۹۲۹ به عنوان نشان سوم مورد حمایت بین‌المللی، به تصویب رسید. از آن پس ۳ نشان صلیب‌سرخ، هلال‌احمر و شیر و خورشیدسرخ به عنوان نشانه‌ای رسمی و بین‌المللی شناخته شد و نهایتاً در متن کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو مصوب ۱۹۴۹ به عنوان نشانه ۳ گانه بین‌المللی که تحت حمایت حقوق بین‌الملل بشردوستانه قرار دارد به تصویب رسید.

جمعیت در سالهای بعد به حدی رشد کرد که در زمینه خدمات درمانی و بیمارستانی ، انتقال خون ،آموزش پرستار و امدادگر و ... به فعالیت می پرداخت.

پس از پیروزی انقلاب‌‌اسلامی و در سال ۱۳۵۹ ساختار جمعیت ، نام و نشان آن تغییر کرد و دولت ایران با ارسال نامه‌ای به دولت سوئیس به عنوان امین و نگاهدارنده قراردادهای چهارگانه ژنو، اعلام کرد که استفاده از شیر و خورشید سرخ را به حالت تعلیق درآورده و به جای آن از نشان هلال‌احمر استفاده خواهد کرد. از آن پس جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران به جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران تغییر نام یافت.

 

اهداف جمعیت :

*  تلاش برای تسکین آلام بشری و تامین احترام انسانها

*  کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملتها

*  حمایت از زندگی وسلامت انسانها بدون در نظر گرفتن هیچ گونه تبعیض میان آنها .

 

وظایف جمعیت

وظایف جمعیت در سطح کشور خارج از کشور بدین قرار است :

1- ارائه خدمات امدادی درهنگام بروزحوادث وسوانح طبیعی مثل زلزله ،سیل و غیره درداخل و خارج از کشور

2- ارائه کمکهای اولیه در حوادث  غیر مترقبه به وسیله امدادگران

3- برنامه ریزی و اقدام در جهت آمادگی مقابله با حوادث و سوانح و آموزش عمومی در این زمینه و تربیت کادر امدادی و نیروی انسانی مورد نیاز

4- ارسال کمک و اعزام عوامل امدادی و درمانی به سایر کشورها در صورت لزوم

5- کمک به امر توانبخشی و ارائه خدمات اجتماعی در جهت تسکین آلام آوارگان ، پناهندگان و معلولین و ایجاد حس تعاون ، دوستی و نیکو کاری بین مردم

6- تلاش در جهت تسکین آلام بشری و کمک به امر سلامت و دفاع از ارزشهای انسانی و کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم متقابل و صلح پایدار میان ملتها

7- اداره امور جوانان جمعیت و توسعه مشارکت جوانان در تصمیم گیریها و فعالیتهای مربوط به آنها و تربیت و آموزش جوانان مذکور به منظور آماده ساختن آنان در انجام خدمات امدادی و عام المنفعه

8- کمک به تهیه دارو  و وسایل و تجهیزات پزشکی مورد نیاز مراکز بهداشتی ، درمانی و آموزشی کشور با موافقت وزارت بهداشت و با همکاری هلال احمر و صلیب سرخ جهانی که عضو اتحادیه فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر جهانی هستند . 

 

آشنایی با تشکیلات جمعیت هلال احمرایران

1-  سازمان امداد و نجات

اولین استمداد ملی برای کمک به آسیب‌دیدگان در سطح کشور، جرقه‌ای برای سازماندهی تشکیلاتی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر شد.

اولین آئین‌نامه در سال ۱۳۴۷ ( ه .ش) مسئولیت ارائه خدمات امدادی درمانی به آسیب‌دیدگان سوانح و بلایای طبیعی در زمان صلح به تصویب هیئت مرکزی جمعیت رسید. اولین تشکیلات رسمی امداد به صورت منظم با استخدام نیروهای تمام وقت جهت ادارات سازمان مرکزی امداد در سال۱۳۵۰ آغاز به کار نمود.

سازمان امداد و نجات ایران به عنوان بزرگترین سازمان امداد و سوانح در داخل کشور، از لحاظ تجهیزات و توانایی امدادی است. فعالیت های امدادی جمعیت به طور عمده در رابطه با آموزش و آمادگی در برابر سوانح، شرکت فعال در امر کمک رسانی به کشورهای سانحه دیده، قربانیان حوادث در سطح ملی و همکاری در امر باز سازی مناطق خسارت دیده ناشی از جنگ و سوانح طبیعی است. هر یک از شعبه های جمعیت هلال احمر دارای گروه های امدادی آموزش دیده داوطلب می باشد که با استفاده از امکانات و تجهیزات امدادی و همکاری سایر ارگان ها در امر جستجو، نجات زیرآوار ماندگان و آسیب دیدگان، کمک های اولیه انتقال مصدومان و مجروحان به مراکز درمانی، اسکان موقت بازماندگان و ... فعالیت می کنند.

با پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران همراه با دگرگون شدن ساختار کلی جمعیت و جدا شدن بخش درمان از فعالیت‌های آن، عمده وظایف جمعیت به خدمات امدادی در سوانح و خدمات حمایتی معطوف شد و با وقوع جنگ تحمیلی توسط کشور عراق در سال ۱۳۶۰ فعالیت‌های سازمان امداد و نجات به تربیت و تأمین نیروهای انسانی در زمینه‌های درمانی، فنی خدماتی، پشتیبانی و اراده خدمات امدادی به مجروحین و مصدومین جنگ تحمیلی معطوف گردید.
خدمات ارزنده سازمان امداد و نجات در عملیات‌های گسترده ملی و بین‌المللی از جمله زلزله سال‌های ۶۹ رودبار، ۸۲ بم، بحران آوارگان عراقی در سال ۱۳۷۰، امداد و نجات در حوادث جاده‌ای و کوهستان، امدادرسانی در سیل پاکستان، زلزله و سونامی ژاپن، قحطی و خشکسالی در سومالی و… موجب گردید جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران جایگاه ویژه‌ای را در بین جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر کسب کند و به عنوان یکی از ده جمعیت قدرتمند جهان در پاسخ‌گویی به سوانح و حوادث مطرح گردد.

 

2-  سازمان داوطلبان

 این اقدام به منظور احیاء و تحقق یکی از اصول اساسی نهضت بین  اداره کل داوطلبان جمعیت هلال احمر در سال 1379 به سازمان داوطلبان تبدیل شد المللی صلیب سرخ و هلال احمر یعنی خدمات داوطلبانه صورت پذیرفت که دقیقاً با استراتژی و خط مشی فدراسیون صلیب سرخ و هلال احمر و سایر جمعیت های ملی نیز تطابق دارد.

 این سازمان وظیفه دارد تا در حوزه وظایف جمعیت هلال احمر، توان اقشار و افرادی را که داوطلبانه به عضویت افتخاری جمعیت پذیرفته شده اند سازماندهی و در راستای اجرای وظایف جمعیت هلال احمر خصوصاً تأمین احتیاجات معنوی و مادی نیازمندان آسیب پذیر در زمان وقوع حوادث و یا در شرایط عادی بهره گیری نماید.

 ارائه خدمات حمایتی با عناوین و موضوعات مختلف به آسیب پذیر ترین اقشار تحت پوشش جمعیت با توجه ویژه به رعایت حرمت ایشان و با لحاظ اولویت در ارائه خدمات سازنده ای که منجر به اشتغال و خوداتکایی مددجویان می شود و هم چنین حفاظت و نگهداری از کودکان بی سرپرست در مجتمع های فرزندان تحت حضانت جمعیت هلال احمر، از دیگر وظایف سازمان داوطلبان است.


3 سازمان جوانان

 سازمان جوانان در سال 1313 به پیشنهاد اتحادیه انجمن های صلیب سرخ و هلال احمر بر اساس ماده 64 اساسنامه جمعیت در قالب تشکیلات جوانان شیر و خورشید سرخ و با شعار خدمت گزاری پی ریزی شده و عملاً در 14 آبان ماه 1326 تأسیس گردید.
  آن چه در بدو امر موجب تأسیس این سازمان گردید، ریشه در یک تفکر و احساس انسانی و انگیزه بشر دوستانه داشت تا با برخورداری از نیروی جوان، فعال، خودجوش و داوطلب همواره در شرایط مختلف و به منظور ایجاد و تعمیق حس نوعدوستی و مشارکت آنان به سازماندهی فعالیت های مربوط به آنها بپردازد.

 پس از پیروزی انقلاب اسلامی طبق اساسنامه مصوب سال 1367 جمعیت، هدف اصلی این سازمان، توسعه مشارکت جوانان در تصمیم گیری ها و فعالیت مربوط به آنها و تربیت و آموزش آنان به منظور آماده سازی برای انجام خدمات امدادی و عام المنفعه اعلام شده است.

امروزه سازمان جوانان در بخش های دانش آموزی و دانشجویی با ایجاد دفتر و پایگاههایی به جذب و پرورش نیروی جوان پرداخته است و در پایگاههایی موسوم به مراکز امور جوانان در سرتاسر کشور با ارائه خدمات آموزشی، ورزشی و هنری به بهینه کردن اوقات فراغت جوانان عضو می پردازد.

همچنین این سازمان با برپایی اردوهای آموزشی – تفریحی، مانور، مسابقات امدادی، هنری و ورزشی به کار جذب، تربیت و حفظ نیروهای جوان علاقه مند به فعالیت های بشر دوستانه مشغول است. فعالیت های سازمان به دو بخش فعالیت های آموزشی و فعالیت های امدادی و عام المنفعه تقسیم می شوند.

 

فعالیتهای امدادی و عام المنفعه:

اعضای سازمان در فعالیت های عام المنفعه ای چون بزرگ داشت سالروز جهانی صلح، هفته کاهش آثار بلایای طبیعی، طرح ملی نهضت سبز، روز اهدای خون، روز جهانی معلولان، هفته حمایت از بیماران کلیوی، روز هوای پاک و چندین فعالیت نیکوکارانه دیگر شرکت دارند و در مواقع نیاز در فعالیت های امدادی حضور می یابند.

 

 

مؤسسه آموزش عالی علمی- کاربردی هلال ایران

 

مؤسسه آموزش عالی علمی- کاربردی هلال ایران که به طور رسمی از سال ۷۴ با نام مرکز آموزش و تحقیقات فعالیت خود را آغاز کرد، در تابستان سال ۱۳۸۱ با اخذ موافقت قطعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رسماً به مؤسسه عالی علمی- کاربردی هلال ایران وابسته به جمعیت هلال احمر و تحت نظارت دانشگاه جامع علمی کاربردی ارتقاء یافت.

 

 

 


4- سازمان تدارکات پزشکی

 با توجه به وظایف جمعیت از بدو تأسیس در راستای مبارزه با امراض، در سال 1305 اولین داروخانه سیار با با یک دستگاه خودرو راه اندازی شد. همچنین جمعیت وقت با راه اندازی دو مطب رایگان در خیابان ناصریه مرکز شهر و جنوب شهر نزدیک انبار گندم، به مراجعین ضمن ویزیت، داروی مجانی نیز ارائه می داد. در سال 1315 نیز تأسیس داروخانه های ثابت و سیار مد نظر جمعیت قرار گرفت.
 امروزه این سازمان، با توجه به بند 8 ماده 3 قانون اساسنامه جمعیت، در راستای کمک در امر تهیه دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز و با همکاری فدراسیون جهانی صلیب سرخ و هلال احمر به خدمت انسان دوستانه خود در تهیه و توزیع داروهای حیاتی ادامه می دهد و در 70 مرکز در استان ها و شهرستان ها فعالیت دارد. با توجه به نیاز کشور، در سال 1374 سازمان تدارکات و لوازم پزشکی و دارویی از ادغام دو مرکز فوریت های دارویی و سازمان تدارکات درمانی، سازمان تدارکات و تولید لوازم پزشکی و دارویی جمعیت هلال احمر  به وجود آمده و به صورت یک واحد مستقل خدمات خود را ارائه داده است. این سازمان امروزه با چهار مرکز خدمات خود را ارائه می دهد. این مراکز عبارتند از: کارخانه سرنگ سازی هلال ایران (سها)، مجتمع دارویی، بهداشتی، آرایشی (سها – هلال) –درمانی تهران پارس و داروخانه مرکزی و واحد تک نسخه ای. این سازمان که مسئولیت تهیه و تأمین وسایل، تجهیزات و لوازم پزشکی و بیمارستانی، همچنین نصب و تعمیر دستگاه های پزشکی در سطح کشور را عهده دار است؛ دو کارخانه سرنگ سازی هلال (سها) را در جهت رفع مشکلات دارویی و تجهیزات پزشکی کشور در سال 1372 تأسیس نمود. این مجتمع تولیدی بزرگترین و مدرن ترین مجتمع صنعتی سرنگ خاورمیانه است.

در زمینه درمانی نیز این سازمان با در اختیار داشتن مرکز دی کلینیک با دو بخش زنان و مردان و سه اتاق عمل جراحی با 30 تخت خواب در بخش های چشم پزشکی، دندانپزشکی، درمانگاه عمومی، آزمایشگاه و رادیولوژی با استفاده از پزشکان متخصص چشم، قلب و عروق و بیهوشی فعالیت می کند.

 

 

 

 

  5- معاونت درمان و توانبخشی

 شیر و خورشید سرخ ایران در سال 1305 اقدام به تأسیس درمانگاه ها و مطب های رایکان کرد. اولین مرکز ارتوپدی فنی جمعیت به صورت فنی و کارآمد به منظور تولید وسایل مورد نیاز اقشار آسیب دیده و معلول کشور در سال 1341 تأسیس شد.
امروزه فعالیت های توانبخشی جمعیت به استناد ماده 3 قانون اساسنامه و در چهارچوب وظایف مصوب فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر تحت عنوان کمک به امر توانبخشی در دو بعُد برون مرزی و درون مرزی پایه ریزی شده است.
 این معاونت در زمینه ارائه خدمات توانبخشی در کشور مقام اول را دارد، ضمن اینکه در این زمینه نخستین مرکز آموزش بین المللی در جمهوری اسلامی نیز به شمار می آید. در حال حاضر جمعیت هلال احمر اقدام به تأسیس مراکز درمانی در کشورهای کنیا، مالی، نیجر، غنا، امارات متحده عربی، یمن و نخجوان کرده است و علاوه بر تأمین نیازهای دارویی این مراکز مقادیر قابل توجهی از اقلام امدادی را به مناطق آسیب دیده جهان ارسال می کند

 

براساس اساسنامه، معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی عهده‌دار وظایف درمانی جمعیت هلال احمر، کمک به امور درمانی داخل کشور به صورت غیرمستقیم و اجرای پروژه‌های درمانی خارج از کشور به صورت مستقیم است. ضمناً نسبت به واکسیناسیون حجاج (مننژیت- آنفولانزا) اقدام می‌نماید و نیز در حوزه توانبخشی مشغول به ارائه خدمات می‌باشد.

 

 

 

6  - اداره کل امور بین الملل

 این اداره در عرصه های بین المللی، هم در سطح دوجانبه و هم چندجانبه حضور و مشارکتی فعال دارد. در سطح دوجانبه تلاش کرده تا پروژه هایی با یکایک کشورهای عضو فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر اجرا کند.

در این ارتباط در زمینه جذب منابع مالی، فنی، فن آوری و دانش فنی در قالب طرح های عمرانی و امداد رسانی مشترک با جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر دیگر کشورها و همچنین کارگاه های آموزشی موفقیت های چشمگیری حاصل شده است.

همچنین این اداره کل توانسته است حضور محتوایی در اجلاسیه های بین المللی داشته باشد.

از جمله در زمینه موضوع حقوقی و سیاسی حساس نشان های بین المللی هلال احمر، صلیب سرخ و شیر و خورشید مواضع و نظرات جمعیت در مجامع مختلف بین المللی بیان شده و برای جامعه بین المللی کاملا آشناست.

 

7 مرکز آموزش و تحقیقات

در اساسنامه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به امر برنامه ریزی و اقدام لازم جهت آمادگی مقابله با حوادث و سوانح و آموزشهای عمومی در این زمینه ها و تربیت کادر امدادی و نیروی انسانی مورد نیاز تأکید شده است. این جمعیت از دیرباز، یعنی از سال 1330 آموزش نیروی انسانی را به شکل تربیت بهیاران و پرستاران در آموزشگاه پرستاری جمعیت شیروخورشید سرخ ایران آغاز کرده که نهایتاً با اضافه شدن دانشکده پزشکی به مجتمع آموزش پزشکی جمعیت شیروخورشید سرخ ایران مبدل گردید. در سالهای پس از انقلاب با محول شدن این وظیفه به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش ها به نوعی دیگر در قالب آموزش های کوتاه مدت امدادی، در سه سطح آموزش کمک های اولیه، امدادگری تخصصی و مربی گری امدادی و نیز آموزش های خاص علوم اداری– مددکاری و ادامه یافت تا اینکه در سال 1374 جمعیت هلال احمر در راستای انجام وظیفه خطیر خود مرکز آموزش و تحقیقات را با هدف آموزش نیروی انسانی متخصص و تحقیق و پژوهش در زمینه پیشگیری و آمادگی مقابله با حوادث و سوانح و امداد تأسیس کرد.

 

 

 

منابع :

1- آموزه های مهارتهای پایه داوطلبی – شهرام مکارم –انتشارات ارکان دانش –زمستان 1390

2- آموزش امدادو کمک های اولیه – محمد یوسفی –انتشارات وثوق- 1386

3- کمک های اولیه و امداد – دکتر فرشید توفیقی – انتشارات نگین امین –تابستان 1384

www.rcs.ir    

دی ان ان